Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo zadlužil republiku?

16. 6. 2007

ČSSD často tvrdila, že žít s nulovým státním dluhem, či dokonce s vyrovnaným státním rozpočtem bez zadlužování, nelze. Dluh  sama s veselou myslí vyráběla, zvyšovala a snižování prostě prohlásila za nemožné. Vyrovnaný rozpočet je prý fikce nedůstojná civilizované země.

 

Čím dluh vytvářela? V první řadě ničením pracovních míst. Místo aby usnadnila střední a drobné podnikání, házela živnostníkům klacky pod nohy. Sama se zbavovala lidí platících daně do státní kasy, a naopak vyplácela velké sumy z eráru na podporách v nezaměstnanosti a sociálních dávkách. Na začátku vlády sociální demokracie v roce 1997 byl počet nezaměstnaných 3 procenta z práceschopného obyvatelstva. Na konci vlády ČSSD byl 10 procent.

 

Nejrůznější investiční pobídky jako daňové prázdniny pro velké firmy se staly krátkodobým hybatelem ekonomiky. Jenže – až skončí období klidu a dojde na lámání chleba, kolik firem bude ochotno daně platit? Neseberou se a nepřesunou na jih či východ, kde je levnější pracovní síla i výrobní náklady?

 
Následoval superpopularizační krok - vyplácení vyšších sociálních dávek a přídavků všem možným voličům. Socdem rozhazovala plnými hrstmi, aby si koupila hlasy, ale nestarala se o to, kde budou peníze chybět a odkud se do státního rozpočtu doplní. Vláda stylu „po nás potopa“ se nedá praktikovat donekonečna, ale lidé se namlsají a po pár letech vlády jiné partaje, která zvýší daně a dávky zkrouhne, budou opět rádi volit štědře platící sociální demokracii.
 

I kdyby se současné vládě povedlo vyrovnat rozpočet okamžitě tak, že by se dluh už nezvyšoval, budeme my i naši potomci ročně platit padesát miliard pouze úroků dluhu, který tady nadělala vláda ČSSD. Z toho také plyne, že KAŽDÝ OBČAN ČR VČETNĚ KOJENCU DLUŽÍ 100 000,- KČ.  

 

Osm let vlády ČSSD přivodilo naší republice závazek, který budeme splácet minimálně dvě generace. Dovolíme jí, aby ke svým dluhům vršila další, nebo jí odsuneme na smetiště dějin?( kk )

Linkuj.cz!
 

Komentáře

Přehled komentářů

Objektivita

(Martinez, 18. 6. 2007 14:49)

Doporučuji prostudovat si na stránkách ministerstva financí na vývoj státního dluhu. (Především prosím zastánce ČSSD, aby ho zhodnotili).
viz: http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/hs.xsl/state_debt_13225.html

Z těchto čísle vyplývá, že za vlád ODS byl dluh víceméně vyrovnaný, za zemana poté mírně stoupal a od roku 2001 velmi prudce rostl o 100mld/rok. Co z toho vyplývá je snad každému jasné.

Martine,

(tendr, 15. 6. 2007 15:01)

pan Klaus podle tebe asi začínal s čistým štítem a republika měla vyrovnanej rozpočet. Ubohoučká ČSSD platila cizí dluhy a k tomu to na ní vrhlo podezřelé světlo, že?
A ještě něco - ODS vždycky vládla v koalici, nikdy nebyla vláda jedný strany.

reakce na bludy

(Martin Buchlovský, 15. 6. 2007 8:31)

Setkávám se skoro denně s hloupostí, ale s takovou evidentní demagogií to už dlouho nebylo!!! Chce-li někdo někoho kritizovat, měl by přinejmenším znát aspoň nějaká fakta, nějaké bližší informace...Ano, je pravda, že za vlád ČSSD došlo k navýšení státního dluhu - ale je také potřeba říci proč: protože vláda Miloše Zemana MUSELA zaplatit nutné pohledávky z bankovního ad. sektorů, které způsobily vlády ODS, respektive našeho "úspěšného" ekonoma V.Klause. To, že po odchodu M.Zemana již nedošlo k vyrovnávání rozpočtu, ale k jeho dalšímu navyšování, je už věc trochu jiná a taky složitější - nicméně zde bych se nebránil širší kritice sociálně demokratických vlád, zejména ta Grossova byla fakt "super". Ale zůstaňme korektní!!! Demagogie a populismus nikomu nepomůže!!!

Podobně je tomu i zaměstnanosti apod. - neexistuje vládní vakuum!!! Není možné říci, že přišla soc.dem. vláda a hurá, udělalo se toto, toto a Bože můj dokonce i toto! Kroky soc.dem. po nástupu v roce 1998 musely nutně navazovat na situaci, kterou zdědila po vládách předchozích - ostatně stejnou argumentací se dnes úspěšně ohání i Topolánkova vláda; ostatně autor článku je evidentně přinejmenším sympatizantem ODS, v horším případě sympatizant České pravice...gratuluji mu k tomuto přesvědčení, nic ve zlém ... ale přeci jen: více informací, více rozumu.

V reakcích jsem si všimnul zajímavé glosy: Proč se nehádají o řešení??? Odpověď je jednoduchá a složitá zároveň: je to proto, že u nás je politická úroveň na nízké úrovni, spíše se jedná o každodenní politické divadelní představení. Motto "My máme tento názor a kdo je víc?!" zatím vítězí u všech parlamentních stran, což největší škoda je u Zelených,od kterých si mnozí slibovali nový vítr, nové myšlenky, novou politickou kulturu - jiné chování...co říci, škoda.

Ale dokud budou vítězit takové demagogické, populistické a propagandistické kecy, jaké ukázal autor článku, do té doby se dále nehneme.

ČSSD for never

(Já_Me, 14. 6. 2007 19:22)

ČSSD dělá v zemi jenom bordel, tahle strana by se měla hned zakázat....... Dejte hlas kdo souhlasíte...

Karmo

(Chytrák, 11. 6. 2007 21:08)

Komunisté znárodnili majetek a když přišel převrat, tak ho stát prostě musel vrátit, co je na tom za vědu?

TY JSI ALE CHYTRÁK

(KARMA, 11. 6. 2007 12:03)

A CO TAKHLE PRIVATIZACE A ROZKRÁDÁNÍ MAJETKU,ZA VLÁDY oDS?nA TO JSI ZAPOMNĚL?

...

(Evil, 11. 6. 2007 10:53)

a proč se všichni hádají kdo za to může? Proč se třeba nehádají o řešení?

Zoro - Janince

(Andrej, 10. 6. 2007 17:52)

Ale tady nik nevyklada ze lidi na kuponech nevydelali...ale v jakem stavu je zadluzenost statu...Vydelali jste na kuponech kazdy v prumeru 80 000, ale kdyz vam synove dorastou, bude dluh statu mozna zrovna tech 80 000 na osobu (vcetne cikanu, bezdomovcu a darmoslapu co nikdy delat nebudou... ) CR jde pekne do prde.. a dekujme ODS, Havlovi a Klausovi...

Zoro,

(Janinka, 9. 6. 2007 14:23)

opravdu to vidíš tak jednoduše? Vaše roduina nedostala kuponové knížky a neměla možnost za ně nakupovat akcie? Já se s manželem a dvěma syny zúčastnila oobou vln, a průměr na knížku nám dal 80.000, to bylo skoro půl milionu, co jste dělali vy? Jistotu desetinásobku? :-)))

kupónovou privatizace?

(Zoro mstitel, 9. 6. 2007 10:13)

Pokud vím, ČSSD dostala po ODS akorát zpustlou a zadluženou zemi, kde bylo, je a bude vše rozprodáno a rozkradeno...Pokud po někom podědím dluhy kde jsou vysoké úroky, tak nezbyde, než je splatit aby se mohlo dělat něco nového...bohužel ODS je zpět u moci> pomáhej nám bůh...Okrademe střední a nižší třídu obyvatelstva, sami si zrušíme vysoké daně a za našetřený peníz si zvedneme plat> To je pravé heslo ODS

ODS rozkradla republiku

(Andrej, 6. 6. 2007 23:25)

Dle meho nazoru ODS rozkradli republiku, rozprodali co se dalo, rozkradli vse co se rozkrast dalo. Zlikvidovat co jeste funguje - to je volebni heslo ODS. Lide maji ale kratkou pamet a zvolili je zas... to jenom vypovida o kulture nasho naroda...a nejhorsi je, ze Klaus, ktery nasi republiku zadluzil nejvic a umoznil "typkum" typu Kozeny krast ve velkym a jeste ho zvolili za prezidenta...to je predse vysmech narodu! Za priklad stoji ted nova aferka - zlikvidovat Brnenskou Urazovku...propustit 900 lidi (mozna 60 jich najde praci v Bohunicich) a misto ni vyroste nove business center...co vy na to? Kdo tedy stoji za vsemi podvodmi a zadluzovamim??? PREDSE SLAVNA ODS, ODS a ODS !!!

http://www.evulin.ic.cz/blog

(Evča, 6. 6. 2007 19:07)

A co teda my s tím, my drobní studentíci narození v roce, nebo kolem roku sametovky?

Pro Tomas

(jJardaá, 4. 6. 2007 0:26)

kde si na ty hovadiny přišel, to ví bůh.

to byF

(honza, 1. 6. 2007 13:17)

jo a nebo znat nekoho od cssd. Jako treba sef CEZu. Kurnik kdyz jsem to slysel tak jsem se namichnul. Aby nekdo dostal za tri roky prace manazerske odmeny ve vysi 800 milionu korun a to v podniku kterej je statni a jeste ma monopol, je trochu neeticke. Ale tohle je presne prace tech rovnostaru z CSSD. Ty sefa CEZu dosadili a tyhle odmeny mu schvalili.

socky..

(Radek Hulán, 1. 6. 2007 12:28)

Problém je, že socky tento článek nikdy nepochopí, ty socky, co berou "přídavky na dluh" a příčí se jim pracovat.

Třeba reakce "ODSáci rozkradli a nadělali dluhy za své vlády a za jimi organizované kupónové privatizace" -- co je to za hloupost?! Kupónová privatizace naopak rozdala komunistický majetek všem lidem. Každý si mohl za pakatel koupit kupónovou knížku, za ní obdržet akcie, a ty následně prodat. Osobně jsem takto získal 35.000 Kč.

Kupónová privatizace možná nebyla dobrá pro management firem, nevytvořila se ihned stabilní vlastnická struktura, nicméně, rozhodně to nebylo nic proti lidem. Naopak. Všichni v ČR dostali nějaký majetek.

Rozkrádat začalo ve velkém až ČSSD, každý rok nás zadluží za více než 100 miliard Kč.

Být bohatý...

(byF, 1. 6. 2007 8:59)

...je to o těžké a tvrdé práci. Když někdo řekne, že chce vyhrát mistrovství světa třeba v atletice, tak ho všichni obdivují, jaký to má ušlechtilý cíl. Ale když někdo prohlásí, že chce vydělat miliony a miliony, přinejlepším se mu začnou smát. Copak se za tím snad neskrývá stejné, ba víc práce?? A ty kecy, že se lidé změní, když jsou bohatí. Není to spíš tak, že se změní jejich okolí? Lidé prostě závidí, no...

Tomáš V.

(Chachar, 31. 5. 2007 18:37)

Nevíš nic, v roce 89 ti bylo 17, to znamená, že jsi celý svůj život prožil pěkně za komunistického režimu jako dítě, a víš houby, jak se museli tví rodiče (i když jestli byli ve vysokých funkcích v KSČ, tak méně)hrbit a přetvařovat aby ses dostal třeba na správnou školu, atd....
Komunisti rozhodovali o všem, i o tom, kam pojedeš na dovolenou, jak velký budeš mít byt, a z tvého vlastního domu jsi platil nadměr, a pokud byla bytová nouze, dali ti do něj klidně nájemníka. A třeba i na pitomou garáž, jsi musel mít schválení od uličního výboru KSČ, jinak jsi měl smůlu....
A Jiřík B. má pravdu, nakradli si komunisti ve všech postkom. zemích a nešlo tomu zabránit jinak, než nějakými politickými procesy, a dalšími sankcemi, možná i krveprolitím, které by nemělo konce. Prostě skoro každý, až na disent, kdo tu po emigračních vlnách zůstal, byl tak či onak zapleten s komunisty, a po revoluci si mezi sebou zase pomohli navzájem. Mohl ale privatizovat každý, kdo věděl jak a nebál se. Vznikla tak střední třída, která vesměs už zase zkrachovala, a přišla o všechno (viz Kožený a spol.) Na jejich místa se dnes dere zdravější novogenerační jádro... Pokud ho zahubí socani a komunisti svou rovnostářskou, populistickou a likvidační politikou, tak netuším, co tu bude, ale asi důchod formou státních dluhopisů jako v Rusku a k tomu lístkový systém, jako na Kubě. Protože těžko ti socka co tu řve, jak má právo být bohatá vytvoří pracovní místo.
Lidi co blbnete, 70 - 80% výrobních prostředků je v soukromých rukou, většina lidí v soukromém sektoru také pracuje, z větší části táhnou kola ekonomiky a získávají tak obživu! I parazit bez mozku chápe, že zahubí-li hostitele, zahyne rovněž. Nebuďte labuť.
Hezký den.

Pro (Jiřík B., 31. 05. 2007 14:08)

(Tomas V., 31. 5. 2007 14:18)

Hmmm, koukam, ze vite vice nez ja :))) V roce 1989 mi bylo 17 let, takze pokud si myslite, ze jsem tu dobu nezazil, tak jsi na hodne moc velkem omylu :)) Osobne jsem cetl ekonomicke clanky, kde bylo v 90tych letech napsano, ze zasadnim hospodarskym problemem postkomunistickych zemi, tedy nasi zeme bylo to, ze se provedla kuponova privatizace, ktera jak vime probehla. Psalo se v nich primo o chybach tehdejsiho odpovedneho cinitele a to nebyl nikdo jiny nez pantata tunel Klaus. U vsech jinych zemi, kde se toto nerealizovalo, byl hospodarsky rust a zadluzenost zeme uplne v jinych cislech nez u nas. Nemohu rici, zda by se toto stalo stejne, kdyby tehdy misto ODS vladla CSSD. Rozhodne si dokazu spocitat, jaky prinos pro nas bude mit deforma soucasne vlady. Takze, kdyz si dokazete spocitat 1 a 1, tak dokazete snad pochopit i toto.

To: Tomas V.,

(Jiřík B., 31. 5. 2007 14:08)

Tak za prvé vidím že o té "polistopadové době" nevíte nic. Jasně že státní majetek byl rozkraden. S tím se i víceméně počítalo. Ve všech postkomunistických státech se privatizace neudržela a ani nedala udržet. Za komunistu tu prostě nebyly na privatizování, a jiné obchodní záležitosti s tím související, žádné usměrňující zákony. A kdo mohl tak toho využil. Kdybych byl u koryta, taky bych si nahrabal. Každý by si nahrabal. Když se to tak vezme tak i ti socani kradli, kradli tam všichni kdo mohli. Všechno se však stalo za vlády ODS, tak to každý háže na ODS. No vemme to zas s té druhé stránky. Kdyby vládla ČSSD byli by jsme na tom úplně stejně. Možná i hůř. A to tzv. "rozkrádání" jak jsem řekl postihlo všechny post komunistické země. Některé více, některé méně.

Brr

(Náhodný kolemjdoucí, 31. 5. 2007 14:03)

To je ale propaganda. Musel jsem se usmívat, jaké novinky nám tady autor předkládá. Pořád dokola. Dopadne to stejně jako s grandiózním oznámením současného ministra vnitra, že dopadl pana Krejčíře :o). Culil se u toho jako dežo a dnes o tom ani necekne. ČSSD, ODS nebo KDU-ČSL všechno jedna banda.